Opcja nr 1: Wynagrodzenie ryczałtowe
Opis: Klient płaci stałą kwotę z góry za całość usług prawnych związanych z daną sprawą, po akceptacji przygotowanej przez Kancelarię wyceny danej usługi. Wycena usług kancelarii nie obejmuje kosztów, które obciążają Klienta jako stronę postępowania (np. opłata sądowa, opłata skarbowa, zaliczka na poczet czynności komornika, zaliczka na poczet opinii biegłego).
Zalety:
Przejrzystość finansowa: Klient z góry zna koszt całej sprawy, co eliminuje niespodziewane dodatkowe opłaty.
Stabilność i elastyczność: Jeśli zakres pracy się zmieni, kwota nie ulega zmianie.
Wady:
Wyższe koszty: Klient musi ponieść z góry wyższy koszt prowadzenia całej sprawy. W wyjątkowych przypadkach istnieje możliwość rozłożenia płatności na raty na wyraźną prośbę Klienta.
Opcja nr 2: Wynagrodzenie godzinowe
Opis: Klient płaci za usługi prawne na podstawie liczby przepracowanych godzin według ustalonej stawki godzinowej, a rozliczenie następuje na koniec określonego okresu (np. miesiąca).
Zalety:
Elastyczność: Klient płaci proporcjonalnie do ilości czasu poświęconego na sprawę.
Dokładne rozliczenie: Klient wie, za co dokładnie płaci, ponieważ opłata jest uzależniona od faktycznych roboczo godzin, na podstawie raportu czynności. W sytuacji, gdy sprawa zakończy się szybciej albo mniejszym nakładem pracy pozwala to zaoszczędzić koszty.
Wady:
Niepewność co do końcowego kosztu: Klient nie jest w stanie przewidzieć łącznych kosztów usługi prawnej przed zakończeniem sprawy. Rozliczenie na podstawie wynagrodzenia godzinowego obejmuje rozliczenie za każdą czynność w toku sprawy, a więc także rozmowy telefoniczne adwokata z Klientem, korespondencję mailową, bieżący kontakt adwokata z sądami i instytucjami w celu monitorowania stanu sprawy. Wpływ na wysokość wynagrodzenia w danym miesiącu może mieć również sam przebieg postępowania i konieczność podjęcia dodatkowych czynności.
Opcja nr 3: Wynagrodzenie mieszane
Opis: Kombinacja wynagrodzenia ryczałtowego i godzinowego, gdzie część płatności jest stała i dotyczy np. tylko pierwszych czynności w sprawie i pierwszego pisma procesowego, a reszta zależy od liczby przepracowanych godzin.
Zalety:
Zrównoważone ryzyko co do kosztów postępowania: Klient może mieć pewność co do części kosztów, a jednocześnie istnieje elastyczność w przypadku dodatkowych godzin czynności w ramach usługi prawnej.
Transparentność: Klient ma lepsze wyobrażenie o łącznych kosztach, ale zachowuje elastyczność w przypadku zmiany zakresu usługi.
Wady:
Trudniejsza kontrola kosztów: Może być trudno przewidzieć ostateczny koszt całej sprawy, a wszystko zależy od przebiegu postępowania i ewentualnych dodatkowych czynności podejmowanych przez pełnomocnika.
Masz jakieś pytania? Coś jest dla Ciebie niezrozumiałe? A może chcesz się zapytać o inne formy rozliczeń w Twojej sprawie? Zadzwoń (+48 510 668 414) lub napisz (kontakt@kancelarialewandowska.com). Możesz także skorzystać z formularza kontaktowego w zakładce „Kontakt„.